Snus inneholder primært tobakk, salt og vann, samt ulike smakstilsetninger. Snusproduksjon i Sverige har siden 1971 vært regulert av det svenske næringsmiddelregelverket, og i dag er det strenge begrensninger på hvor høye verdier av fremmedstoffer i det endelige produktet som er tillat.
Snus er regulert på samme måte som svensk mat, som faller under samme reglement. Bare ingredienser som kan brukes i mat brukes i snus, og produksjonen foregår i lokaler som er kvalifisert for matproduksjon. I Swedish Matchs snus inneholder følgende bestanddeler:
Vann: Konsistensgivende.
Tobakk: Inneholder nikotin og gir den karakteristiske aromaen og smaksprofilen på produktet.
Salt: Tilfører smak og har en konserverende effekt som bidrar til lengre holdbarhet.
Humectants: Tilsatt for å hindre dehydrering. Har også en viss konserverende effekt siden det gjør det vanskelig for bakterievekst i snus.
Aromaer: Gir de forskjellige produktene sin karakteristiske smak og aroma. Alle aromaer er laget av naturlige eller syntetiske naturidentiske aromastoffer godkjent for anvendelse i mat. Dette omfatter også røyksmaksstoffer.
Søtstoffer (bare for visse produkter): Gir produktene en balansert sødme, karakteristisk smak og aroma.
Plantefiber (bare for visse produkter): Et fyllstoff som gjør posen mykere.
Snusens pH bør være svakt basisk, fordi da blir nikotinopptaket lettere. Det gir også snusen dens karakteristiske smak og aroma, samt at det forlenger holdbarheten.